spis działów
kategorie

Gorączka - jak ją zwalczyć?

czy wiesz, że...

Normalna temperatura ludzkiego ciała waha się w granicach 36o C do 37o Celsjusza. Jest to temperatura, w której prawidłowo funkcjonuje organizm i działa wewnętrzny metabolizm. Gorączką jest zatem podwyższenie temperatury ciała powyżej tej normy.

Zwalczanie gorączki zależy oczywiście od przyczyny. Gdy wywołała ją poważna choroba, np. zapalenie stawów, choroby krwi, nowotwory itd., wyeliminowanie gorączki następuje podczas leczenia danej choroby.

W celu obniżenia temperatury ciała, poza środkami farmakologicznymi, można stosować fizyczne metody ochładzania organizmu. Należą do nich okłady z lodu lub zimnej wody przykładane do miejsca przebiegu dużych naczyń krwionośnych (pachwiny, szyi, dołów podkolanowych) oraz chroniące przed przegrzaniem mózg (czoło, skronie, potylicę).

U dzieci obniżenie gorączki można uzyskać po zastosowaniu 5-7-minutowej kąpieli w wodzie o 0,5o Celsjusza chłodniejszej od temperatury ciała dziecka.

Choremu podawać należy ziołowe środki napotne i przeciwgorączkowe, np. herbatę z sokiem malinowym, napary z kwiatu lipowego, z kwiatu lub owocu bzu czarnego 2-3 razy dziennie po 2/3 szklanki świeżego naparu. Bardzo skuteczne działanie posiada także sok z czarnej porzeczki, oraz ciepła woda z miodem i cytryną. Napotne działanie mają także takie farmakologiczne środki, jak aspiryna czy paracetamol. Jednorazowo podajemy farmakologiczne środki przeciwgorączkowe, np. polopirynę lub acenol (1 tabl. 0,3 lub 0,5 dla dorosłych).

W godzinę po podaniu leków ponownie mierzymy temperaturę, aby zorientować się, czy są skuteczne. W 3 godziny po ich podaniu temperaturę kontrolujemy znowu. Dzięki temu możemy zorientować się, czy gorączka spada. Jeżeli nie obserwujemy takiej tendencji, stosujemy leki jeszcze raz w podanych dawkach.


Komentarze:

e
04.03.2012
no nawet działa
bietka
29.09.2016
Moim sprawdzonym lekiem na gorączkę jest pyralgina, ale biorę ją dopiero jak gorączka jest wysoka. Kiedyś brałam w tabletkach, a teraz, żeby nie obciążać żołądka stosuję rozpuszczalną sprint.
Dziecko chorego
17.01.2017
Dziękuje! Teraz mogę spokojnie uleczyć moją mamusię


Dodaj komentarz: rozwiń formularz

Zachęcamy do zalogowania lub zarejestrowania się w portalu sej.pl. Będziesz mogła/mógł szybciej dodawać komentarze wraz ze zdjęciem do Twojego pseudonimu. Po zalogowaniu się odśwież tę stronę.
Pseudonim
Twój komentarz  
Przepisz tekst
z obrazka

Powrót do listy porad: Zdrowie